Aktualny rozwój fotowoltaiki na świecie

0
1533
kolektory sloneczne montaz

Przyspieszony rozwój fotowoltaiki jest zasługą przede wszystkim państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. To w niej, z początkiem kolejnego millenium dostrzeżono potencjał tej właśnie technologii pozyskiwania energii i zdecydowanie postawiono na przyspieszony rozwój. W wykorzystaniu energii pozyskanej z fotowoltaiki przodują Niemcy. Ich udział w światowym rynku to ok. 52%, daje to 3,8 GW mocy.

Pozostałe kraje, mimo że zainstalowana tam moc nie przekracza w nich 1 GW, odnotowują wyraźny wzrost zainteresowania tą formą pozyskiwania energii, a dotyczy to przede wszystkim Czech, Belgii, Francji i Włoch. Również poza Europą fotowoltaika wyraźnie rozwija się, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Przyszłość fotowoltaiki na świecie

Obraz fotowoltaiki na naszym kontynencie niewątpliwie zmienią w niedługim czasie państwa Europy południowej ,takie jak: Hiszpania, Grecja czy Portugalia. Ich ogromny potencjał tkwiący w dostępie do głównego źródła energii jakim jest światło słoneczne, przyćmiewa aktualny kryzys finansowy występujący w tych państwach. Jednak, gdy to się zmieni, udział Europy południowej z pewnością przekształci obraz całej fotowoltaiki na kontynencie.

W ostatnich latach rozwój technologii pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego wyraźnie przyspieszył. Przede wszystkim dzięki systemowi PV, dysponującym znacznie większą mocą, a co za tym idzie zwiększoną rentownością inwestycji fotowoltaicznych. System ten funkcjonuje już w Hiszpanii, Niemczech i Włoszech. System PV wykorzystywany jest przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych, czyli oświetleniu ulic, parkometrach, infrastrukturze telekomunikacyjnej.

sprzedaz energi fotowoltaicznej

Tak będzie wyglądała przyszłość. Pesymiści szacują, że rynek światowy fotowoltaiki będzie wynosił około 13,7GW, natomiast optymiści określają jego wartość roczną na poziomie nawet 30 GW.

Poprzedni artykułProgram Prosument – jakie daje możliwości?
Następny artykułNowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne i ich zastosowanie