Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki. Zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną, czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego, wykorzystując zjawiska fotowoltaiczne. Fotowoltaika to technologia przyjazna środowisku i człowiekowi. Dostępna w równym stopniu w przemyśle jak i w gospodarstwie domowym.

Przyspieszony rozwój fotowoltaiki jest zasługą przede wszystkim państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. To w niej, z początkiem kolejnego millenium dostrzeżono potencjał tej właśnie technologii pozyskiwania energii i zdecydowanie postawiono na przyspieszony rozwój. W wykorzystaniu energii pozyskanej z fotowoltaiki przodują Niemcy. Ich udział w światowym rynku to ok. 52%, daje to 3,8 GW mocy.

Pozostałe kraje, mimo że zainstalowana tam moc nie przekracza w nich 1 GW, odnotowują wyraźny wzrost zainteresowania tą formą pozyskiwania energii, a dotyczy to przede wszystkim Czech, Belgii, Francji i Włoch. Również poza Europą fotowoltaika wyraźnie rozwija się, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Przyszłość fotowoltaiki

Obraz fotowoltaiki na naszym kontynencie niewątpliwie zmienią w niedługim czasie państwa Europy południowej ,takie jak: Hiszpania,Grecja czy Portugalia. Ich ogromny potencjał tkwiący w dostępie do głównego źródła energii jakim jest światło słoneczne, przyćmiewa aktualny kryzys finansowy występujący w tych państwach. Jednak, gdy to się zmieni, udział Europy południowej z pewnością przekształci obraz całej fotowoltaiki na kontynencie.

W ostatnich latach rozwój technologii pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego wyraźnie przyspieszył. Przede wszystkim dzięki systemowi PV, dysponującym znacznie większą mocą, a co za tym idzie zwiększoną rentownością inwestycji fotowoltaicznych. System ten funkcjonuje już w Hiszpanii, Niemczech i Włoszech. System PV wykorzystywany jest przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych, czyli oświetleniu ulic, parkometrach, infrastrukturze telekomunikacyjnej.

sprzedaz energi fotowoltaicznej

Tak będzie wyglądała przyszłość. Pesymiści szacują, że rynek światowy fotowoltaiki będzie wynosił ok 13, 7 GW , natomiast optymiście określają go na wartość roczną na poziomie nawet 30 GW.