Od kogo wziąć pożyczkę; znajomi, rodzina, bank czy firma pożyczkowa?

To wbrew pozorom nie jest łatwe pytanie. Od tego gdzie pożyczymy pieniądze sporo zależy, dlatego warto przemyśleć do kogo najlepiej się zwrócić w danym przypadku; u każdego panują nieco inne reguły. Niezależnie jednak gdzie pożyczamy, trzeba to robić z głową.

Sporo ludzi ma od czasu do czasu potrzebę pilnego wydatku. Jeśli ma się oszczędności na ?czarną godzinę?, można spać spokojnie. Obserwując jednak rozwój rynku pożyczek online w ostatnich latach oraz fakt pojawiania się nowych chwilówek, można stwierdzić iż sporo osób nie ma jednak finansowych zapasów.

Wówczas przedsiębiorstwa pożyczkowe stają się czasami ostatnią deską ratunku. Jednak dla niektórych nie okazują się wybawieniem, lecz oznaczają dodatkowe problemy. Wynikają one z nieterminowości klientów, co generuje dodatkowe opłaty. Należy pamiętać o tym iż funkcjonują także bankowe pożyczki, jednak ich uzyskanie jest trudniejszą sprawą, niż otrzymanie chwilówki lub pozabankowej pożyczki ratalnej.

Naturalnie poza bankami i firmami pożyczkowymi o pomoc można się zwrócić również do rodziny i przyjaciół. Oczywiście też trzeba to robić rozważnie, aby taka pożyczka nie popsuła wzajemnych relacji. Część osób z różnych powodów z pewnością nie chce prosić o pożyczkę bliskich ani dyskutować z nimi o swojej kondycji finansowej. Firma pożyczkowa zapewnia im pewnego rodzaju anonimowość, jednak może mieć ona wysoką cenę.

Na pytanie ? ?od kogo pożyczyć?? nie ma jednej dobrej, uniwersalnej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze różnice sprowadzają się oczywiście do kosztów i konsekwencji opóźnień w spłacie.

Znajomi lub rodzina mogą być dla nas zdecydowanie bardziej wyrozumiali jeśli chodzi o te kwestie; często pożyczają pieniądze bez chęci uzyskiwania żadnych korzyści z tego tytułu poza naszą wdzięcznością. Z kolei przedsiębiorstwa pożyczkowe interesuje zysk, nie będą nas przepytywać dlaczego występujemy o pożyczkę ? sprawdzą podstawowe informacje i zdecydują czy pożyczka nie wiąże się dla nich ze zbyt dużym ryzykiem.

Jest jednak druga strona medalu. Patrząc na pożyczkę od strony pożyczkodawcy powinniśmy ustalić jasne reguły, a także dowiedzieć się nieco o sytuacji finansowej osoby która nas prosi o pomoc. Może bowiem okazać się, iż jesteśmy jedną z wielu osób które udzieliły finansowego wsparcia osobie, która jest po uszy w długach i nie będzie w stanie oddać nam pieniędzy.