Zainteresowałam się panelami fotowoltaicznymi po odwiedzinach  rodziny w Niemczech – w niektórych miejscach były widoczne na co trzecim domu! Coś mi tam ciotka bąknęla, że mieli jakieś dopłaty na montaż. Krótko potem szukaliśmy z mężem niedużego domku na peryferiach i akurat trafiło się takie cudeńko już z panelami, jak nic przeznaczenie bo mi ten temat nie dawał spokoju!

Nie pamiętam jak u nas jest dokładnie z mocą, znamionowa to coś koło 4 KW przy 16 panelach. Dom stoi akurat w taką stronę, że przez dużą część dnia jest słońce, więc to super sprawa. Jakby ktoś chciał panele montować to koniecznie brać strony pod uwagę i zaobserwować gdzie najdłużej świeci.

Wiele Urządzeń a fotowoltaika. Ogólnie to jesteśmy mega zadowoleni, na stałe mamy podłączone do sieci normalne sprzęty agd, lodówkę, zmywarkę, telewizor, komputer plus oczywiście oświetlenie i w ogóle nie ma problemu, wszystko działa elegancko, co prawa to sprzęty z klasą energooszczędności A+ ale teraz i tak wszyscy takie kupują z tego co się orientuję. Takie smoki, które żrą nie wiadomo ile prądu to już chyba mało kto w domu ma, zwłaszcza, ja ktoś się na nowo buduje. W  każdym razie póki co jesteśmy niemal samowystarczalni, wiadomo w zimie i jesienią gorzej, ale w lecie i wiosną wszystko śmiga aż miło, parę razy nawet się zdarzyło, że były nadwyżki energii.

Nie wiem jak będzie w przyszłości bo niedługo nam się rodzina powiększa a wiadomo, przy dzieciach to pralka będzie zasuwać non stop, światła też więcej i jakieś dogrzewanie większe domu w zimie itd ale tak czy siak rachunki nas nie zabiją a mam porównanie jak wygląda to w domach koleżanek, nawet w takich po 120 metrów jak każdy siedzi w swoim pokoju i coś tam dłubie w komputerze to potem rachunki są mega wysokie, a u nas tak jakbyśmy dalej mieszkali w małym mieszkaniu w bloku, a mamy niecałe 200 metrów i nie raz się zdarzało, że światło się gdzieś zapomniało wyłączyć czy coś. No w każdym razie polecam bardzo, bo zapowiadają znowu podwyżki cen prądu a jednak co swoje to swoje i nikt nam nie będzie łaski robił.

Warto się rozejrzeć za jakimiś dopłatami bo fotowoltaika coraz bardziej popularna to mogą się jakieś trafić. W każdym razie fajnie, że już są takie możliwości, coraz bardziej idziemy w stronę eko i tak trzymać!