Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

0
2411

Panele fotowoltaiczne już od dawna cieszą się ogromną popularnością i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potencjału ekonomicznego, który jest związany z zastosowaniem tej technologii. Energetyka słoneczna daje duże możliwości uzyskania oszczędności. Z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się różnym aspektom takich instalacji.

Wybór optymalnego systemu fotowoltaicznego w dużej mierze zależy od panujących warunków. Istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą służyć jako sugestie. Przede wszystkim z każdym rokiem ceny energetyki słonecznej są coraz niższe. Można przewidywać, że w 2021 roku zainstalowanie systemu fotowoltaicznego będzie tańsze niż w jakimkolwiek czasie w przeszłości. Niestabilna sytuacja energetyczna (w zakresie cen prądu wytwarzanego z konwencjonalnych źródeł) jest dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że ten rok według wszystkich szacunków jest odpowiednim do zostania producentem energii elektrycznej.

Moduły amorficzne nadal będą czekały na swoją kolej. Ciągle liderem pozostają panele krzemowe. Nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku miało się coś pod tym względem zmienić. Zwrot instalacji szacowany jest na 6-9 lat. Po tym czasie dochodzi już do zarabiania posiadacza takiej instalacji. Warto dodać, że nadal istnieje wsparcie rządowe, które jeszcze bardziej faworyzuje fotowoltaikę.

fotowoltaika wybór 2021 jakie panele słoneczne

Wobec tych wszystkich argumentów nie powinna dziwić ta stale rosnąca popularność tego rozwiązania. Osoby, które nie są w tym momencie zainteresowane energetyką słoneczną, powinny przynajmniej śledzić aktualną sytuację rynkową, gdyż nie warto odkładać możliwości do oszczędzania na później. W trudnych czasach „produkcja” (w cudzysłowie, ponieważ z fizycznego punktu widzenia energię można jedynie przekształcać) prądu jest ważniejsza niż w sytuacji stabilizacji.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Od dawna trwają debaty na temat konkurencyjności w obrębie paneli fotowoltaicznych krzemowych. Jaka jest różnica? W ramach tej kategorii wyróżniamy moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który z tych wariantów jest korzystniejszy. Ogólnie monokryształ jest trochę droższy, ale wyróżnia się również wyższą sprawnością.

różnica monokrystaliczne polikrystaliczne

Na pewno będzie to rozwiązanie lepsze w przypadku ograniczonej powierzchni o odpowiedniej ekspozycji na promienie słoneczne. W przypadku zbyt małego dachu takie rozwiązanie powinno lepiej zdać egzamin niż konkurencyjne. Z drugiej strony jeśli powierzchni jest wystarczająco, być może warto zastanowić się nad polikryształem. Jest to rozwiązanie, które w przeliczeniu na pojedynczy panel jest tańsze. Pod względem finansowym ogólnie okazują się bardziej wydajne. Niektórzy uważają, że monokryształ jest bardziej estetyczny.

Zalety i wady paneli monokrystalicznych w stosunku do polikrystalicznych:

  • większa sprawność
  • większa cena
  • bardziej estetyczne (chociaż to kwestia sporna)

Jaka moc paneli fotowoltaicznych?

Zwykle szacuje się, że optymalnym wyborem będzie dobrania mocy instalacji fotowoltaicznej zbliżonej do 100% zużycia dla danego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że całość energii pochodziłaby wtedy z energetyki słonecznej. Co prawda czas zwrotu takiej instalacji będzie nieco większy niż mniejszej, ale za to po tym czasie osiągane przez właściciela korzyści będą większe.

Warto wspomnieć, że nadprodukcja energii nie zostanie zmarnowana, ponieważ zostaje ona odprowadzona do sieci, a właściciel może potem (w sytuacji, gdy sam będzie tego potrzebował) odzyskać 80% tego, co oddał do systemu. To wydajny sposób, który sprawia, że właściciel uzyskuje stabilną sytuację energetyczną.

330, 370 czy 600W – jaka moc jest najlepsza?

Jednymi z najbardziej typowych mocy dla ogniw fotowoltaicznych są wartości: 330W, 370W i 600W. Nie można wskazać, że któreś z tych rozwiązań jest zdecydowanie najlepsze. Gdyby tak było, wyparłoby pozostałe z rynku.

Wszystko zależy więc od potrzeb i wymaga dokładnych wyliczeń dla konkretnego przypadku. Na pewno moduły 600W zajmą mniejszą powierzchnię podczas uzysku tej samej całkowitej mocy instalacji. Fotowoltaika jest estetyczna i zdaniem większości stanowi ozdobę dachu, ale jeśli ktoś nie ma wystarczająco miejsca lub np. z jednej strony nie chciałby eksponować modułów, powinno to być rozwiązanie najkorzystniejsze.

moc paneli słonecznych 330, 370 600W 5kw 10kw

Z drugiej strony moduły 330 i 370W zajmą więcej miejsca, ale może to wyglądać lepiej, gdy zajmą całą dostępną powierzchnię, a nie tylko jej część. Różnica między 330W a 370W nie jest bardzo duża, ale w specyficznych przypadkach może okazać się wartościowa (np. gdy jeden słabszy panel nie zmieści się po danej stronie dachu). Reszta jest kwestią obliczeń finansowych dla konkretnego przypadku.

Kolektory fotowoltaiczne od 5kW do 10kW

Często projektowane instalacje kolektorów posiadają moc z zakresu od 5kW do 10kW. Ta wartość zależy w głównej mierze od potrzeb właściciela elektrowni. Najpierw warto wyjaśnić kwestię, dlaczego zwykle nie opłaca się przekraczać górnej granicy tego przedziału. W przypadku większej mocy niż 10kW oddana do sieci nadwyżka będzie zwracana nie w postaci 80, ale 70%.

Ten przepis sprawia, że kolektory – panele są głównie wykorzystywane do pokrywania własnego zapotrzebowania energetycznego (nie licząc farm). Reszta jest kwestią dokładnych obliczeń zużycia. Warto zastanowić się nad poszczególnymi komponentami elektrycznymi w domu. Ile prądu zużywa lodówka (często to ona pobiera najwięcej), a ile wszystkie komputery. Optymalnie byłoby nie przeszacowywać mocy całej instalacji. Warto dodać, że często używa się jednostki kWp, która określa moc w standardowych warunkach pomiarowych.

Montaż paneli słonecznych na dachu

Zwykle panele fotowoltaiczne montowane są na dachu, ale nie jest to żadnym wymogiem. Równie dobrze można skorzystać z naziemnego stelaża, chociaż łączy się to z dodatkowym kosztem. Najważniejsze jest jednak zadbanie o odpowiednią ekspozycję. Najbardziej polecane jest ustawienie modułów na południe, ale dużą popularnością cieszy się również orientacja obustronna wschód-zachód.

Ekspozycja południowa naszego dachu zapewnia większą produkcję na dystansie całego roku, ale jest to przyrost mniej równomiernie rozłożony niż w przypadku wykorzystania wschodu i zachodu. Panele słoneczne raczej nie powinny być kierowane na północ. Dach jest najczęściej stosowanym i zwykle najlepszym miejscem dla instalacji, ale nie tylko sama orientacja względem kierunków świata jest ważna, gdyż istotne jest również, pod jakim kątem został on zbudowany.

panele fotowoltaiczne na dachu sharp

Przyjmuje się, że dla modułów słonecznych optymalne jest ułożenie, gdy parametr ten wynosi od 30 do 40 stopni. Jednocześnie nie musi to całkowicie zgrywać się z dachem, gdyż można skorzystać z dodatkowego stelaża. Niektóre osoby mogą uważać, że jest to rozwiązanie nieestetyczne, ale inni uznają, że wręcz przeciwnie, więc nie można od razu wykluczać takiego rozwiązania.

Kolektory fotowoltaiczne Sharp 450W – czym się wyróżniają?

Ciekawym modułem ogniwa fotowoltaicznego jest Sharp o mocy 450W. Monokrystaliczny wariant zapewnia wysoką efektywność, a tym samym pozwala przy użyciu niewielkiej powierzchni dostarczyć aż 450W mocy. Jest to nowoczesne rozwiązanie, a to szczególnie istotne, gdy mamy do czynienia z nowymi technologiami.

Istotna jest duża wytrzymałość paneli Sharp, pozwoliło to producentowi na dostarczenie długiej gwarancji. Ta z kolei zapewnia, że inwestycja w tego typu rozwiązanie zostanie zakończona sukcesem. Sama wytrzymałość została uzyskana dzięki zastosowaniu wzmacnianej ramy. Duża odporność paneli uodparnia urządzenie na działanie śniegu oraz innych czynników zewnętrznych.

Kiedy panele fotowoltaiczne faktycznie się opłacają?

Z pewnością fotowoltaika daje możliwość oszczędności energii, a tym samym również obniżenia swoich rachunków za prąd. Nie każdy jednak będzie w stanie oszczędzić. Najlepiej takie panele sprawdzają się w domach, w których mieszka się przez cały rok i z energii korzysta przynajmniej kilka osób. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla domków letniskowych lub gościnnych, w których z prądu korzysta się zaledwie przed kilka miesięcy w roku. Poza tym, panele fotowoltaiczne nie będą odpowiednie dla gospodarstwa jednoosobowego, ponieważ taka osoba nie jest w stanie spożytkować wytworzonej energii.

Najlepiej na instalację paneli zdecydować się w momencie, kiedy gospodarstwo domowe liczy kilka osób. Na jakie korzyści można wówczas liczyć?

Przede wszystkim, na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Na pewno najlepiej jest dopasować odpowiednią wielkość i ilość paneli z profesjonalistą, który oszacuje zużycie energii w gospodarstwie domowych. Jest to rozwiązanie ekologiczne.

panele słoneczne kolektory zdjęcia

Niektóre firmy oferują swoim klientom ciekawe rozwiązania. Klient ma możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej na okres roku, a następnie może z niej zrezygnować i otrzyma zwrot poniesionych kosztów.

Czy panele fotowoltaiczne są przyszłością?

Nie jest to jedyne alternatywne źródło energii elektrycznej, dostępne na rynku. Z pewnością jest jednak najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych, ponieważ montaż instalacji nie wymaga żadnych prac remontowych, jest szybki i opłacalny ekonomicznie. Wiele osób uważa, że panele słoneczne to przyszłość i powinny być montowane na wszystkich nowopowstających budynkach.

Co z ekologią?

Wiele mówi się dziś o podejściu proekologicznym, które może ochronić naszą planetę przed zagładą. Każdego dnia niszczymy bowiem po trochu swoje środowisko naturalne i tym samym zagrażamy życiu zwierząt, roślin, a ostatecznie również ludzi. Alternatywne źródła energii to wspaniała sprawa, w którą z pewnością warto inwestować dla dobra Ziemi i naszych dzieci.

Z pewnością każdy, kto myśli o ekologii i przyszłości swoich dzieci powinien rozważyć taką możliwość. Rozwiązanie to sprawdza się w stu procentach i nie brakuje zadowolonych klientów, którzy korzystają z paneli już od wielu lat. Na naszym portalu znajdziesz wszystkie informacje o panelach i fotowoltaice ogólnie. Zapraszamy do odwiedzenia także innych działów naszego serwisu. Dowiesz się tutaj wszystkiego z czym związany jest ten temat.

Poprzedni artykułEfektywność energetyczna budynku – o co chodzi?
Następny artykułDopłaty do fotowoltaiki i paneli słonecznych w 2021