Panele słoneczne na balkon – czy warto?

0
3026
Panele słoneczne na balkon

W dzisiejszych, przewrotnych czasach, coraz większa ilość z nas poszukuje rozwiązań w życiu codziennym, które pozwolą nam oszczędzać. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych. Przy ich użyciu, promienie słoneczne, padając na panele, zamieniają się w darmową energię elektryczną. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne finansowo, ale i wspierające ekologię. Co więcej, zastosować możemy je nie tylko w naszych domach czy firmach, ale i na balkonach!

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie potrzeba domu, aby cieszyć się z darmowej energii. Również jako lokatorzy bloków możemy oszczędzać!

Zasada działań takich instalacji jest bardzo podobna. Jeżeli rozważamy zakup pomiędzy sieciową oraz bez akumulatorową, zdecydowanie bardziej intratnym rozwiązaniem będzie opcja pierwsza. Dzięki podłączeniu bezpośrednio do sieci energetycznej jest ona o wiele trwalsza, co pozwali mam cieszyć się darmową produkcją prądu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Po tym czasie instalacja jedynie zmniejszy swoją wydajność. Trzeba wiedzieć, że najkorzystniej umieszczone panele słoneczne na balkonie powinny mieć możliwość wyłapywania promieni słonecznych, czyli nie znajdować się w cieniu, a do tego być zwrócone w kierunku południowym. W innym przypadku montaż instalacji może okazać się nieopłacalny.

Będąc właścicielem jednego z mieszkań w budynku, w przypadku chęci montażu panelu na balkonie, musimy uprzednio zająć się formalnościami z tym związanymi. W tym przypadku należy zwrócić się o zgodę do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. We wniosku takim powinniśmy dołączyć projekt instalacji fotowoltaicznej, klarownie wyjaśniając poziom ingerencji względem budynku. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi możemy przystąpić do zakupu. Nasz zestaw będzie znacznie mniejszy niż ten montowany w przedsiębiorstwach czy domach. Składać się on będzie z zaledwie jednego lub dwóch paneli fotowoltaicznych, licznika, okablowania oraz mikrowertera.

Montaż paneli słonecznych na balkonie to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią zarówno sobie zarówno mądre dysponowanie finansami, jak i troskę o ekologię

Jeżeli umiejscowienie naszego balkonu na to pozwala, zdecydowanie powinniśmy rozważyć kupno takiej instalacji solarnej. Co więcej, takie rozwiązanie powinno również zwrócić uwagę właścicieli firm branż budowlanych. Inwestycja ta, jest nie tylko uosobieniem budownictwa nowej generacji, dzięki której mądrze przekształcamy energię słoneczną w prąd, ale i niesie ona za sobą niezaprzeczalne walory estetyczne!

Poprzedni artykułCo wziąć pod uwagę montując konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?
Następny artykułOgrzewanie fotowoltaiczne domu / wody