Dom energooszczędny – czyli jaki?

0
2435

Według najpopularniejszego podziału domów ze względu na zużycie energii (wywodzącego się z przepisów niemieckich), budynki energooszczędne to takie, które rocznie zużywają około 70 kWh/m2. Są to jednak oficjalne dane. Energooszczędność jest pojęciem względnym – każdy ma własną wizję domu, dzięki któremu będzie mógł oszczędzać na rachunkach.

Dom energooszczędny powinien mieć możliwie niewielką powierzchnię przegród zewnętrznych (czyli ścian i dachu) w stosunku do swojej kubatury. Rozbudowane bryły z dużą ilością podcieni oraz budynki wyróżniające się skomplikowanym kształtem powodują dużo większe pobory energii w stosunku do najprostszych konstrukcji. Idąc tym tokiem myślenia bardziej oszczędny jest dom parterowy a nie dom wielopoziomowy.

Czynniki energooszczędności domu

Jednym z najważniejszych warunków energooszczędności domu jest odpowiednie rozmieszczenie oraz optymalne parametry cieplne okien i drzwi.

W stolarce okiennej należy zwracać szczególną uwagę na jeden istotny element. Jest nim współczynnik przenikania ciepła. W domach energooszczędnych wartość takiego współczynnika U powinna wynosić od 0,8 do 1,1 W/(m2.K). Podobnie rzecz ma się z dobrze ocieplonymi drzwiami (wkładka termoizolacyjna lub styropian).

Obecnie na rynku budowlanym firmy oferują najnowocześniejsze rozwiązania dla domów energooszczędnych (np. dla domów budowanych w stylu kanadyjskim). Obejmuje ona szeroką gamę materiałów budowlanych i instalacyjnych. Jednak dopiero w wyniku połączenia kilku najskuteczniejszych technologii w danym budynku mieszkalnym, będziemy mogli zaobserwować realny efekt domu energooszczędnego. Możemy go wyróżnić chociażby na przykładzie budownictwa drewnianego w konstrukcji szkieletowej. Opiera się ona bowiem na konstrukcji drewnianej, która wypełniona jest warstwą izolacji z wełny mineralnej lub drzewnej.

Innymi ciekawymi energooszczędnymi rozwiązaniami są: zastosowanie kolektorów termicznych oraz wentylacji z odzyskiem ciepła (regulowanej automatycznie).

Poprzedni artykułNowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne i ich zastosowanie
Następny artykułFotowoltaika – Ustawa o OZE, a pomysł na nowy EkoBiznes