Dopłaty do fotowoltaiki i paneli słonecznych w 2021

0
3718
Dopłaty do Fotowoltaiki

Fotowoltaika to gorący temat który od kilku lat zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Możliwość wytwarzania własnej energii elektrycznej, dodatkowo bez szkodliwego wpływu na środowisko to optymalne i nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia też zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Aktualnie dostępne dotacje do zakupu paneli fotowoltaicznych mogą zachęcać potencjalnych inwestorów, jednak czy zawsze jest to opłacalne rozwiązanie?

Dotacje do fotowoltaiki – zasady przyznawania

Program „Mój Prąd” zakłada finansowanie części inwestycji związanej z zakupem materiałów i instalacji fotowoltaicznej zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw.

Maksymalna kwota na jaką może liczyć inwestor to 5 tysięcy złotych, i jest ona przyznawana dopiero po przedstawieniu faktur i dokumentów potwierdzających założenie paneli słonecznych. Dopłaty do fotowoltaiki w 2021 prócz finansowania części inwestycji mają również stanowić zachętę dla Polaków do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Sprzyjają dbaniu o środowisko i minimalizują zanieczyszczenia, które stanowią obecnie jeden z poważniejszych problemów w ekosystemie. Fotowoltaika jest nowoczesnym rozwiązaniem które prócz aspektu ekologicznego, ma również ogromny wpływ na portfel inwestora – samowystarczalność w kwestii produkowania prądu redukuje rachunki z elektrowni do zera.

Istnieje również możliwość sprzedaży nadwyżki prądu, jednak opłacalne jest to bardziej dla osób fizycznych niżeli przedsiębiorców. By starać się o przyznanie dotacji należy złożyć wniosek w jednej z organizowanych tur, lista niezbędnych dokumentów do złożenia jako załączniki znajduje się na dedykowanej stronie rządowej projektu.

Komu najbardziej opłaca się dofinansowanie do fotowoltaiki?

Inwestor który zakupił cały sprzęt i instalację fotowoltaiczną z pewnością zauważy, że kwota dofinansowania jest stosunkowo niska, i realnie może pokrywać jedynie około 20-30 % całego wydatku. Na całą inwestycję składają się bowiem:

  • Panele fotowoltaiczne – tzw. ogniwa słoneczne, mogą dzielić się na panele monokrystaliczne i polikrystaliczne w zależności od rodzaju wybranej instalacji,
  • Moduły fotowoltaiczne – czyli układy połączonych szeregowo lub równolegle ogniw słonecznych,
  • Inwerter lub falownik – urządzenie operacyjne całej instalacji, odpowiada za proces przekształcania pozyskiwanej energii słonecznej w prąd,
  • Pozostałe elementy montażowe – m.in. licznik zużycia i produkcji energii elektrycznej, jak również okablowania.

dopłaty do PANELI słonecznych 2021

Zakup tych wszystkich elementów instalacji nie oznacza jednak końca wydatków, montaż i instalacja paneli fotowoltaicznych w określonym miejscu musi odbyć się pod nadzorem fachowców, którzy prawidłowo podłączą panele, a taka usługa jest również kosztowna.

Dotacja gwarantowana z programu rządowego pokryje zatem jedynie część inwestycji, a jej odczuwalność maleje adekwatnie do ilości zakupionych paneli i zapotrzebowania na prąd, o czym mogą powiedzieć np. przedsiębiorcy w branży produkcyjnej i przemysłowej. Dopłaty do paneli słonecznych w 2021 będą zatem bardziej odczuwalne w przypadku osób fizycznych wykorzystujących panele słoneczne dla prywatnego zapotrzebowania na prąd, ponieważ kwota inwestycji jest mniejsza niż u przedsiębiorców.

Kwota dofinansowania a region kraju – czy może się ona różnić?

Jak się okazuje, region zamieszkania może wpłynąć na kwotę dofinansowania w ramach wsparcia rządowego. Prócz programu „Mój Prąd” m.in. w Warszawie istnieje możliwość skorzystania również z dopłaty na wymianę ogrzewania wespół z montażem paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika - Opłacalność - Dofinansowania

Gwarantuje to samowystarczalność w produkcji prądu na własne potrzeby, jednocześnie zapewniając nowe ogrzewanie na co najmniej kilkanaście lat. Takimi projektami inne regiony póki co nie mogą się pochwalić, a jedyne na co można liczyć to właśnie dotacja z programu „Mój Prąd”, która ma ograniczony budżet – osoby chcące z niej skorzystać powinny zatem się pospieszyć. Dopłaty do paneli słonecznych w 2021 roku są przewidziane, ale póki co nie ogłoszono żadnych szczegółów.

Panele fotowoltaiczne – dlaczego to dobra inwestycja?

Opłacalność zakupu instalacji fotowoltaicznej nie podlega żadnym wątpliwościom – samowystarczalna produkcja prądu to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne dla kieszeni inwestora. Panele fotowoltaiczne możliwe są do zamontowania zarówno na gruncie jak i na dachu, jednak zdecydowanie ta druga opcja jest popularniejsza.

Największą zaletą skorzystania z takiego rozwiązania jest znaczne zmniejszenie rachunków za prąd, co szybko staje się odczuwalne dla domowego budżetu. Prąd jaki wytwarzają panele fotowoltaiczne w zależności od ich zamontowanej ilości zaspokaja zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, lub znacznie zmniejsza konieczność korzystania z prądu z elektrowni.

Dla prywatnych inwestorów dopłaty do fotowoltaiki w 2021 roku mogą być dużą pomocą, czego nie mogą niestety powiedzieć przedsiębiorcy – niemniej jednak programy wspomagające inwestycje są warte uwagi i warto przynajmniej zapoznać się z ich założeniami.

Poprzedni artykułJakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Następny artykułCo wziąć pod uwagę montując konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?