Ogrzewanie fotowoltaiczne domu / wody

0
2066
ogrzewanie wody panele solarne

Ceny prądu stale rosną. Coraz częściej mówi się o nowym sposobie ogrzewania, jakim są panele fotowoltaiczne. Większość osób o tym słyszała, lecz nadal spora część zastanawia się, czy takie wyjście jest skuteczne i opłacalne.

W porównaniu do ostatnich lat, branża fotowoltaiczna znacznie podniosła działanie i efektywność oferowanych paneli produkujących energię elektryczną. Stało się to przede wszystkim za sprawą zwiększonej liczby ogniw montowanych w panelach oraz zastosowania tzw. wafli krzemowych, z których wykonywane są ogniwa.

Panele fotowoltaiczne składają się z warstw krzemowych, metalowej ramy i szklanej obudowy. Do paneli podłącza się przewody, przez które przepływać będzie prąd. Krzem jest pierwiastkiem, który charakteryzuje się właściwościami przewodzącymi. Światło słoneczne będzie przyswajane przez panele i przekształcane w energię elektryczną.

Proces pobierania prądu elektrycznego:

  1. Ogniwo krzemowe pobiera promieniowanie słoneczne
  2. Zachodzi proces, w którym dochodzi do połączenia się promieni słonecznych z komórką krzemową. Elektrony są wprawiane w ruch i następuje przewodnictwo prądu elektrycznego
  3. Przewody wysyłają energię elektryczną do falownika słonecznego, by zamienić ją w prąd przemienny (taki, który zasila nasze sprzęty w domu).

Ogrzewanie fotowoltaiczne domu

Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób pozyskiwania energii. To świetna propozycja dla osób, które pragną stworzyć energooszczędny dom i dla których ważne jest dbanie o środowisko. Panele nie emitują żadnego hałasu, a tworzywo, z których utworzony jest panel jest całkowicie bezpieczne.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to sposób na obniżenie stale rosnących kosztów energii elektrycznej, a nawet na to, by po kilku latach całkowicie uniezależnić się od płacenia rachunków za prąd. Jest to też doskonała opcja dla osób, które zamieszkują tereny wiejskie, na których często linie energetyczne są niedostępne.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna powinna być montowana przez doświadczonych specjalistów. Montowanie paneli na własną rękę jest ryzykowne, ponieważ istnieje ryzyko utraty gwarancji. Firmy, która zakładają panele, mogą doradzić kupującemu, jak dbać o panele, by posłużyły na długie lata. Niektóre firmy mogą pomóc w pozyskaniu dofinansowania na wykonanie fotowoltaicznej instalacji.

Podczas montowania paneli warto mieć na uwadze, aby promienie słoneczne całkowicie docierały do instalacji fotowoltaicznej. Jeśli w otoczeniu domu znajdują się drzewa, trzeba mieć na uwadze, że mogą tworzyć cień, przez co spadnie wydajność paneli. Plan wykonania instalacji fotowoltaicznej powinien być stworzony przez specjalistów, którzy określą, ile energii elektrycznej mogą produkować zainstalowane panele.

Dlaczego opłaca się zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Na fotowoltaikę decyduje się coraz więcej osób. Z roku na rok ceny są coraz bardziej przystępne dla klienta. Produkowane panele są wydajniejsze, przez co wydłużony zostaje czas przydatności ogniw fotowoltaicznych.

Ogrzewanie fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Zwrotu można spodziewać na przestrzeni 10 – 15 lat. Osoby, które korzystają ze wsparcia unijnego mogą liczyć na zwrot już w ciągu 7 – 8 lat.

Po upływie tego etapu właściciel paneli fotowoltaicznych może liczyć na produkowanie darmowej energii elektrycznej. Sprawnością paneli można się cieszyć aż do 25 lat. Po tym czasie panele są nadal aktywne, jedynie efektywność nieznacznie się obniża (do około 70 – 80%).

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody CWU

Fotowoltaika kojarzy się przede wszystkim z montowanymi panelami na dachu domu w celu zapewnienia energii elektrycznej. Jednak panele są wykorzystywane również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Energię, która pochodzi z promieni słonecznych można użyć na wiele sposobów. Takie rozwiązane staje się coraz bardziej znane, ze względu na prostotę montażu oraz niewielki wkład finansowy.

zestaw solarny do wody słońcem

Chcąc podgrzać wodę w małym bojlerze, potrzeba około 6 kWh energii elektrycznej na dzień. Żeby energia została wytworzona, trzeba posiadać od 4 do 6 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W oraz sterownik potrzebny do podłączenia grzałki, która znajduje się w bojlerze. Taka instalacja jest łatwa w wykonaniu, a jej koszta niskie. Taki rodzaj ogrzewania wody wystarczy na długie lata.

Aby nie zmarnować energii, która pochodzi z promieniowania słonecznego, warto zastanowić się nad zainstalowaniem sytemu on-grid. Gwarantuje on produkcję prądu i zasila sprzęty jakie posiadamy w domu (w tym bojler elektryczny oraz grzałkę). Opisany system, podobnie jak poprzedni, jest prosty w instalacji oraz jest praktycznie bezawaryjny i idealny do ogrzewania wody słońcem. Różnica między nimi jest taka, że zamiast sterownika grzałek, znajduje się iwerter on-grid.

Ogrzewanie wody przez fotowoltaikę – zalety

  • łatwa w wykonaniu instalacja
  • niski koszt
  • różne sposoby wykorzystania generowanej energii
  • skuteczność działania paneli nawet podczas ujemnych temperatur, jedyny warunek to dostęp do promieni słonecznych
Poprzedni artykułPanele słoneczne na balkon – czy warto?
Następny artykułDo czego służy licznik dwukierunkowy w fotowoltaice?