Stale rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, węgla sprawiają, że właściciele nieruchomości poszukują alternatywnych źródeł ogrzewania lub wytwarzania prądu. Promienie słonecznie docierają do praktycznie każdego miejsca na ziemi, ponieważ ich ilość jest praktycznie nieograniczona. Już od dawna pojawiały się pomysły, jak je wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła. Zastosowanie nowoczesnych materiałów i zaawansowanych technologii sprawia, że kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne.
Zastosowanie najnowszych solarów fotowoltaicznych
Są doskonałą alternatywną dla tradycyjnych sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Prawidłowo dobrana instalacja jest w stanie bez problemu zapewnić odpowiednią wydajność nie tylko dla domu jednorodzinnego, ale również dla budynków mieszkalnych, szkół, biur czy niedużych zakładów przemysłowych.
Kompletny zestaw fotowoltaiczny składa się z:
- kolektora słonecznego
- niezbędnej automatyki i armatury
- zbiornika cwu z wężownicami grzewczymi
W celu zapewnienia pełnego komfortu użytkowników fotowoltaiki, instalacja taka może, a nawet powinna współpracować z dodatkowym, niezależnym źródłem ciepła. Może to być piec gazowy, który będzie pracował podczas pochmurnych dni.
Najnowsze rozwiązania zakładają zastosowanie próżniowych kolektorów. Ich ogromną zaletą jest sprawność, która w okresie zimowym o ponad 20% przekracza kolektory płaskie. Zastosowanie próżni w szklanych rurkach generuje niezwykle niskie straty ciepła. Dodatkowo, zestawy słoneczne cechują się pełną skalowalnością instalacji. Oznacza to, że bez problemu można ją dopasować pod względem wydajności do określonych potrzeb użytkownika, bez konieczności ponoszenia kosztów przewymiarowania.
Jak są zbudowane najnowsze solary fotowoltaiczne?
Szkło borowo-krzemowe, zastosowane do wytworzenia rur próżniowych gwarantuje odpowiednią trwałość a jednocześnie estetykę wykonania. Wypełnia je specjalny płyn niezamarzający, dzięki któremu cała instalacja może pracować nie tylko latem, ale również zimą.
Jednak kluczowe znaczenie dla całego systemu ma prawidłowy montaż. Odpowiednie i zgodnie z zaleceniami producenta połączenie wszystkich elementów zapewni wieloletnią, bezawaryjną pracę, a jednocześnie przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości.