Fotowoltaika w Polsce – jak wygląda przyszłość?

0
1715
fotowoltaika Poznań

System pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego cały czas jest procesem dość kosztownym. Jednak mimo to wyraźnie widać, że to technologia przyszłości, szczególnie gdy stawiamy ekologię ponad ekonomią, a ponadto promienie słoneczne są dostępne prawie wszędzie więc nie występują ograniczenia wydobywcze.

Aktualna suma mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Elektrownie fotowoltaiczne mają już w Polsce ponad 150MWp. Jeszcze niedawno, bo 5 lat temu było to ledwie 2 MWP. szacuje się ,że do 2020 roku potencjał ten zostanie zwielokrotniony i osiągnie nie mniej niż 1000 MW. Jedną z przyczyn rozwoju tej technologii na świecie  oraz w Polsce jest niewątpliwie świadomość poczucia bezpieczeństwa energetycznego, jakie ona wnosi.

Nasz kraj dysponuje aktualnie największą w naszej historii pulą dotacji unijnych, które muszą zostać wydane na fotowoltaikę w polsce. Pula ta pozyskiwana z kilku źródeł aktualnie wynosi; z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko- 1,2 mld zł; z Regionalnego Programu Operacyjnego  – 4,5 mld zł; z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 0,5 mld zł.

Technologia fotowoltaiczna w poszczególnych regionach w Polsce

Poszczególne regiony naszego kraju radzą sobie bardzo różnie z wydawaniem unijnych pieniędzy na rozwój technologii fotowoltaicznych w polsce. Na przykład w absorbowaniu środków unijnych przodują:  województwa pomorskie, wielkopolskie czy opolskie. Zakontraktowały one już 10% wszystkich dostępnych środków. Natomiast najsłabiej radzą sobie z tym; województwa warmińsko-mazurskie, kujawsko -pomorskie czy lubelskie. Do tej pory wykorzystały one zaledwie 3% funduszy.

Różnice te są bardzo duże i niestety zgodne z pozostałymi elementami określającymi stan rozwoju ekonomicznego danego regionu. Wydaje się, że technologia fotowoltaiczna powinna zdobywać coraz szerszą popularność w naszym kraju , choćby dlatego , że zaangażowanie się Chin w budowę systemów fotowoltaicznych zdecydowanie obniżyły koszt instalacji.

A to właśnie koszt modułów PV jest tym co stanowi o cenie całego przedsięwzięcia. Obniżenie kosztów instalacji powoduje wzrost rentowności całego projektu i łatwiejsze finansowanie.

Źródło zasilania Wskaźnik emisji CO[kg CO2/rok]
Piec / kocioł węglowy 0,461
Kominek (drewno) 0,006
Piec/ kocioł 0,304
Gaz 0,252
Olej 0,336
Koks 0,484
Sieć centralna 0,430
OZE ( np. energia słoneczna) 0

 

Wybierając źródło ogrzewania swojego domu (mieszkania), możesz oddziaływać na zmniejszenie globalnej emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Im mniejszy wskaźnik tym materiał opałowy bardziej przyjazny środowisku!

Poprzedni artykułFotowoltaika – Ustawa o OZE, a pomysł na nowy EkoBiznes
Następny artykułEfektywność energetyczna budynku – o co chodzi?